Tlačová správa

Tlačová správa – Charitatívny koncert pre HendiKup

Fokta s koncertu | Hendikup

24.9.2018

HendiKup búra mýty o zdravotne postihnutých. Sú šikovní a tvoriví. Ako umelci, ktorí ich podporili koncertom.

HendiKup je unikátny projekt, ktorý združuje už dvadsať zdravotne postihnutých umelcov z celého Slovenska. V nedelu 23.9.2018   sa na podporu projektu konal v bratislavskej Cvernovke charitatívny koncert.

Hudobníci pod vedením Ewalda Danela, umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra zahrali rovnako skladby zdravotne postihnutých umelcov. Celé nedeľné popoludnie tak spájala myšlienka – nevzdávať sa napriek zdravotnému znevýhodneniu a hľadať cesty pre naplnenie svojho života.

Pred rokmi som si uvedomil, že ozajstný život začína tam, kde je človek bezmocný. Väčšina z nás premýšľa o živote a plánuje si – toto ešte chcem, toto môžem, takto si to predstavujem. No sú medzi nami ľudia, ktorí takto o živote premýšľať nemôžu. Pre zdravých ľudí je veľmi dôležité mať kontakty so zdravotne znevýhodnenými, aby sme si pripomínali, že sú dôležitejšie veci ako naše chcenie a naša túžba po úspechu,“ povedal Ewald Danel, ktorý pred 7 rokmi založil i tradíciu Koncertov bez bariér.

V Cvernovke odzneli skladby klasikov Paganiniho či Bacha, ale i nevidiacej  klaviristky a skladateľky Marie Theresie von Paradis či Ladislava Kubkoviča a piesne Jaroslava Ježka, umelca so zrakovým i sluchovým postihnutím.

Za HendiKupom stoja dobrovoľníci, predovšetkým trojica autorov Marek Paulovič, Diana Šilonová a Ivo Páleník.

Mýtov o tom, že zdravotne postihnutý len sedí na vozíku, je veľa. Ale sú to mýty. Mnohí sú veľmi šikovní a tvoriví, bohužiaľ, často tvoria len „do šúflíka“. A my im chceme pomôcť dať o sebe a svojej tvorbe vedieť,“ povedal v úvode koncertu Ivo Pálenik.

A Marek Pavlovič doplnil: „Väčšina umelcov, ktorí sú na HendiKupe už predtým vyrábala výrobky, ale nemali možnosť ich predať. Potrebovali si vybaviť živnosť, ísť na trh, alebo hľadať formu online predaja, čo bolo pre mnohých zložité. Tak vznikol eshop, ale ten nie je podstatou nášho projektu. Podstatou je šírenie myšlienky, že aj zdravotne znevýhodnení sú šikovní a majú spoločnosti čo ponúknuť.“

Na HendiKupe si nekupujete len maľby, sochy, bytové dekorácie zo skla, dreva či textilu. Za každým výrobkom sa skrýva príbeh tvorcu, o ktorý sa s vami podelí. A zároveň vidíte, ako chce výrobca peniaze za výrobok použiť. Napríklad Diana Šilonová maľuje a peniaze z malieb chce využiť na rehabilitácie. „Kreatívnu polohu som v sebe našla až po zložitej autonehode, keď sa z aktívneho človeka stala cez noc „ťažká“ vozičkárka odkázaná na pomoc druhých. Nevadí… tie kolieska prinášajú iný pohľad na svet. A ja pevne verím, že si ešte raz kopnem do lopty,“ hovorí.

Diana je bývala reprezentantka Slovenska v ženskom futbale junioriek, vďaka futbalu študovala v USA, kde sa neskôr zamestnala a trénovala deti. Až kým ju autonehoda nepripútala na vozík.

Podobných príbehov si na HendiKupe prečítate viac. A uvedomíte si, že  ponúkané výrobky sú dôkazom prekonávania samého seba, svojho znevýhodnenia a môžu tak motivovať v živote i nakupujúcich.