Inšpirácia

Porozprávaj mi o sebe pomaly, obliekaj ma „slow“

Ako dobrovoľník som na bratislavských vianočných trhoch pomáhala v stánku s výrobkami ľudí so zdravotným znevýhodnením. Pamätám sa, ako som držala prvýkrát tú precízne vypracovanú vianočnú ozdôbku z látky v rukách. Obracala som ju z každej strany a detaily malej výšivky ma udivovali, že vôbec niekoho prsty dokážu vyrobiť niečo také nádherné. A tak som sondovala v stánku ďalej a našla som okrem ozdôb rôzne iné drobnosti, kozmetické taštičky, tašky na rameno, motýliky… 

Fascinuje ma, akí ľudia dokážu byť zruční a kreatívni. A to MOMAS rozhodne sú.

Kto je to? No predsa tí, ktorí čarujú v duchu „pomalej“ módy. Predstava, že nevyjde nič nazmar a každý kúsok je využitý sa mi páči. V čase, keď sa životné prostredie a recyklácia skloňujú v každom tvare, je zistenie, že sú umelci, ktorí takto tvoria, zaujímavé a dôležité.

MOMAS je mamina Monika (MO), ktorá je na invalidnom vozíku a jej syn Marek (MA). Z ich mien vznikol aj názov chránenej dielne – MoMaS. To S pochádza zo Š, čo je prvým písmenom ich priezviska. 

MOMAS nebol intenzívny popud mysle, ale doslova vyšitý a preštrikovaný plán. Po viac ako dvadsiatich rokoch šitia, štrikovania, háčkovania, vyšívania a iných ručných prác sa rozhodli pretaviť toto všetko do založenia chránenej dielne. Prepája Monikine zručnosti , energiu a kreativitu s Marekovou ideou pomalej módy.

Portfólio tvoria predovšetkým kravaty, motýliky, vreckovky do sák, kabelky, tašky, batohy, kozmetické taštičky , vankúše a aj hračky. 

V duchu slow fashion pracujú s recyklovanými a second-hand prírodnými materiálmi s unikátnymi dizajnmi, a to tak, aby produkovali minimum odpadu. 

Pomalá móda totiž dbá na kvalitu, predstavuje najmä lokálne značky a dizajnérov, ktorí produkujú kvalitné kúsky oblečenia a doplnkov, ktoré naozaj dlho vydržia.

Ako tvrdí Marek, Monika je tou kreatívnou časťou. Vymýšľa, navrhuje, šije, vyšíva, ale aj balí a odosiela produkty. Má na starosti priamy predaj na lokálnych trhoch v okolí Prievidze, odkiaľ MOMAS pochádza. Projekt chránenej dielne vytvoril Marek a stará sa o administratívu, plánovanie, komunikáciu so zákazníkmi, propagáciu na sociálnych sieťach či spoluprácu s podobnými projektmi či trhmi. V MOMAS však pomáha aj zvyšok rodiny a skveli rodinní známi, ktorí vždy pomôžu s čím je treba. 

Aj keď Monika s Marekom dnes už nebývajú v jednom meste, práve vďaka projektu chránenej dielne sú v kontakte intenzívnejšie. Pre Moniku, ako vozičkárku, je to priestor na rozvíjanie kreativity, skúšobňa nápadov a ideí, robí jej radosť a vytvára náplň každého dňa a, samozrejme, svojimi výtvormi robí radosť svojim zákazníkom. 

Ich výrobky sa menia v čase. Monika rada skúša nové výšivky a obmieňa produkty. Aby sa z projektu nestala rutina, tak sa produkty menia. Po týždni šitia motýlikov vyšíva výšivky na batohy či tašky, potom pre zmenu zas vyrába hračky alebo kozmetické taštičky.

Viacero produktov nepredávajú, ale skôr darujú. A čo sa týka dizajnu, Marek ako muž má radšej minimalistické vzory, ale Monika rada skúša tie „uletené“, o ktorých si Marek často myslí, že toto sa predsa nemôže nikomu páčiť. No, a ako to už pri bláznovstvách chodí, práve tie „uletené“ sa na trhoch častokrát predajú ako prvé.