Inšpirácia

Láska k písmenkám ako životná terapia

Život niekedy rozdá čudné karty. Veľmi s nimi nesúhlasíme, krútime hlavou a rozhodne máme pocit, že s týmto sa hrať nedá. Chcelo by to vrátiť ich do balíčka a mať možnosť vybrať si znovu. To však nejde. Musíš brať, čo ti nadelí, či už vyhráš, je na tebe. Ak máš občas pocit, že prehrávaš, netreba zúfať, vždy je možnosť, ako sa s prehrou vysporiadať. Jednou z možností je písanie.

Písmenká ti dovolia snívať, sú malým zázrakom, ktorý ťa prenesie z Bratislavy na Bora Bora, do vesmíru alebo na planétu B612. Dokážeš s nimi čokoľvek. Slová majú veľkú moc. Nielen tie vyslovené, ale tie napísané môžeš zdieľať s celým svetom. A celý svet zrazu vníma teba. Je to skoro ako mágia.

Aj u nás v HendiKupe máme zopár mágov, ľudí s postihnutím, ktorí vedia čarovať a vykúzliť krásu na papieri. Ľudia, ktorí napriek zle rozdaným kartám, hrajú víťaznú hru

Jozef má Aspergerov syndróm, ale písanie je pre neho tým, čo robí najradšej. Cez svoju webovú stránku ukazuje ľuďom aký je svet, ktorého súčasťou je autizmus. V knihe Za dverami číha život sa dozviete jeho príbeh a aj to, že nič nie je také zlé, ako sa zdá.

Michal má svalovú atrofiu. Jeho obmedzenia v reálnom živote sú veľké, ale práve vďaka svojim knihám môže ukázať aj iným, ako vníma svet on. A jeho záľuba sa mu stala prácou. Vydal už niekoľko kníh (Na rozhraní dvoch svetov, Pravá tvár, Druhá šanca) a nápady na ďalšie má neustále v hlave.

Monika sa svojou diagnózou DMO tiež nenechá brzdiť, fantázia predsa nemá hranice. Písanie jej poskytuje radosť. Svojimi knihami určite dáva zmysel ďalším ľuďom. A ak práve nepíše alebo nečíta, vyrába sviečky zo včelích plátov.

„Od malička ma to ťahalo k písmenkám. Pamätám si, že keď nám na základnej škole dali písací stroj, ktorým sme písali Braillovo písmo, do písania som sa absolútne zamilovala.“ Takto sa o svojom vzťahu k písaniu vyjadrila Michaela.  Má na konte už tri vydané tituly (Nepoškvrnená, Nevidím zlo, Všetci sme cigáni). Svojím románom Nepoškvrnená získala aj ocenenie ako debut roka 2018 (druhé miesto). Viesť čitateľov k záujmu o ostatných ľudí okolo a prepájať rôzne svety je jej doménou.

Simone má kombinované postihnutie, ktoré ju pripútalo na vozík a bezrečovosť. Napriek tomu píše básne, poviedky s upírskou tematikou či fantasy rozprávky pre deti i dospelých. Jej posledná kniha s názvom Vyryté v srdci a pamäti (Návod, ako brať hendikep s humorom) je súbor vtipných príbehov z prostredia letných táborov pre osoby s hendikepom.

Čítanie má teraupeuticé výhody, ale písanie je niečo, čo môže byť obrovskou pomocnou rukou pri divokej jazde životom. Skús si dnes vziať do ruky namiesto smartphonu pero. Možno zistíš, že písanie sa ti stane láskou a budete žiť šťastne, až kým nepomriete.

O autorovi - Lenka Ondrejechová Košáňová

Som spisovateľ srdcom i dušou, milujem príbehy a rada sa s nimi delím s ostatnými. Vypomáham tiež ako korektorka. Slová a ľudia sú proste môj život.

One thought on “Láska k písmenkám ako životná terapia

Comments are closed.