Matej Kováč

„Fotografie sú osobitou formou mojej komunikácie s počujúcimi."

K výtvarnému prejavu som mal vzťah od detstva: možno aj preto, že som sluchovo postihnutý, je to osobitná forma mojej komunikácie, ktorú som rozvíjal už od základnej školy v rôznych výtvarných krúžkoch a školách umenia.

Fotografovanie bolo pre mňa najskôr koníčkom, veď digitálny fotoaparát som dostal do rúk po prvýkrát už v roku 2002. Spočiatku som zacielil hľadáčik na jednoduché veci, pri ktorých mi vždy išlo o vyjadrenie svojho vlastného pohľadu na svet a o zachytenie ich čara a krásy. Postupne som viac a viac s fotografiou experimentoval a začal tvoriť svoj vlastný štýl. Obrovskou inšpiráciou pre mňa vždy boli motívy z prírody a krajiny, ale veľmi rád fotím aj komerčnú či rezidenčnú architektúru, či abstrakcie, kde sa umenie fotografie už prelína s umením dizajnu.
Niektoré moje fotografie architektúry boli publikované v odbornom časopise ARCH a v knihe Jany Pohaničovej a Matúša Dullu o známom slovenskom architektovi Michalovi Milanovi Harmincovi. V spolupráci s občianskym združením Myslím som niekoľkokrát viedol kurzy a workshopy fotografovania pre ďalších nepočujúcich fotografov zo Slovenska a Čiech. Tiež som pôsobil ako porotca v niekoľkých fotografických súťažiach. S mojim mladším bratom Adamom sme založili na facebooku stránku s našimi prácami a potom sme tieto fotografie dali vytlačiť ako fotoknihu a prihlásili ju do súťaže CEWE fotokniha roka 2015. Na naše potešenie získala v Prahe 1.miesto a stali sme sa tak absolútnymi víťazmi tejto súťaže.

Napriek sluchovému postihnutiu nemám problém s komunikáciou a komunikujem veľmi rád. Pri bežnej komunikácii odčítam z pier, tak len vždy uvítam, keď si moji klienti dajú záležať na artikulácii (úsmev). Mojím veľkým pomocníkom je tiež tablet, ktorý nám pri osobnom stretnutí pomáha preklenúť možné nedorozumenia.

Zobrazuje sa všetkych 6 výsledkov

Ukázať filter