Inšpirácia

Pre niekoho bežné, pre iného vzácne a úžasné…

Fotka logo hendikup v pozadi hrá člen orchestru na basu | Hendikup

Prísť na svet, naučiť sa chodiť, rozprávať, vykonávať bežné hygienické návyky, naučiť sa uväzovať šnúrky na topánkach, písať, čítať, chodiť do školy – poviete si také bežné veci. Opak je pravdou. Skúste zatvoriť oči a prejsť cez cestu, či len po chodníku. A čo tak natrieť si chlieb maslom, keď sú ruky meravé a nemáte v nich cit? Dajte si na uši slúchadlá, aké bývajú v zábavných reláciách a darmo Vám budú rodičia, deti, či priatelia rozprávať, budete len vidieť otvárať ústa a nič iné. Niektoré operačné zákroky sa robia v epidurálnej anestézii, no a vtedy človek zostáva od pol pása nadol ochrnutý na pár hodín, necíti nič a nedočkavo čaká, kedy sa mu vráti cit do končatín.

To je len zopár príkladov pre zdravých ľudí, ale pre ľudí, ktorí sa narodili s určitým zdravotným postihnutím, alebo ho získali počas života, je to bežná realita. V minulých a veľmi dávnych časoch sa ľudia s hendikepom väčšinou zdržiavali doma, boli ukrytí pred svetom. Prišla však nová doba, vymoženosti techniky, pokročila medicína, ale aj informovanosť a chápavosť ľudí. Preto často stretávame ľudí, ktorí nechcú byť skrytí pred svetom a sú zaradení do bežného aktuálneho diania. Na vozíku prejdú po chodníku i ceste, nevidiaci ľudia s pomocou vodiaceho psa nastúpia do autobusu i nakúpia v obchode, ľudia s rôznym zdravotným postihnutím predávajú v obchodoch, pracujú v službách, ale aj tvoria diela – maľujú, píšu, modelujú, učia, prednášajú na školách a univerzitách.

Fotka knihy za dverami číha život | Hendikup

No a tí, ktorí niečo vytvoria, sa veľmi tešia z každého malého kúska opracovaného dreva, uháčkovaného zvieratka, namaľovaného obrazu so štetcom v ústach, alebo farbičkami držiacich nohami. Už len to je obdivuhodné. A ešte krajšie je, keď takýmto darčekom môžu niekoho obdarovať. Možno by ich ani vo sne nenapadlo, že to zázračné dielko nimi zhotovené sa môže aj predávať. No tento sen sa stal skutočnosťou, už vtedy keď trojica mladých a odvážnych ľudí sa chytila tohto skvelého a úžasného nápadu, ktorý sa prerodil a vznikla myšlienka – eshop s názvom HENDIKUP.

Trojica zakladateľov sa vedela odvážne popasovať s takýmto náročným projektom. Marek Paulovič, ktorý mal už skúsenosti s takýmto druhom predaja, bol a je dobrým kamarátom dvoch ľudí s veľkým Ľ. Ivo Páleník sa od narodenia pohybuje na vozíku a Diana Šilonová sa ocitla na vozíku po ťažkej autonehode. Jeden veľký nápad, trojica šikovných ľudí, nekonečne veľa hodín vybavovačiek, byrokracie, ale aj podpora rodinných príslušníkov a priateľov a svetlo sveta uzrela unikátny projekt, dnes už „zabehnutý“ a tvorí, predáva a robí radosť. Komu? Tým, čo sú obdarovaní, ale najmä tým, ktorí akýkoľvek výrobok vytvoria, či voňavé mydielko, levanduľový vankúšik, roztomilé zvieratko z vlny, umelecké dielo na plátne, či knihu napísanú na vrchole svojich síl.  To je úžasné, nádherné a neopísateľné…

Spoločná fotka Ivana Páleníka a Diany Šilonovej | Hendikup

A taký bol i charitatívny koncert na podporu Hendikup, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 23. septembra v budove Novej Cvernovky v Bratislave.  Po krátkom úvodnom slove troch zakladateľov – hlavných aktérov, sa slova ujal umelec na slovo vzatý pán Ewald Danel, umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra. Ten milým a dobrosrdečným slovom privítal všetkých prítomných a pútavým krátkym prejavom oboznámil s programom podujatia. Mladá dievčina na vozíku dala pokyn rukami a tak už zneli prvé famózne tóny našich umelcov, ktoré napísali svetoznámi hudobní autori. A v podaní umelcov zvučných mien: Dalibor Karvay, Michaela Karvay, Martin Petrík, Lujza Ďurišová, Maríán Vavro, Richard Danel sa „Cvernovka“ stala koncertnou sálou.

Čiernobiela fotka orchestru na vystúpení | Hendikup

Bravúrne zvládnuté diela boli odmeňované veľkým potleskom, ten patril i speváckemu zboru, ktorý na záver zaspieval päť piesní. Spontánny standing ovation na záver bol bodkou tohto umeleckého vystúpenia. Na záver prítomní zotrvávali v družných rozhovoroch, mnohí si pozerali vystavené dielka z činnosti HendiKup-u, mnohí aj prispeli finančným dobrovoľným príspevkom na rozvoj projektu HendiKup a vytvorenie novej verzie eshopu.  Úžasné okamihy tohto charitatívneho koncertu zachytil objektívom profesionálny fotograf Pavol Kulkovský. Fotografie nám budú pripomínať nielen tieto nádherné a unikátne chvíle, ale aj zakúpené výrobky šikovných ľudí, ktorí si zaslúžia veľký potlesk od nás všetkých.

Fotka orchestru | hendikup

Na záver článku Vám chcem povedať, že mne i mojej celej rodine sa dostalo cti, zúčastniť sa tohto veľkolepého diela a s veľkou láskou Vám všetkým v HendiKupe  chcem ešte raz zatlieskať a povedať veľké ĎAKUJEM.

Naše poďakovanie patrí:
• Ewald Danel, Dalibor Karvay, Michaela Karvay, Martin Petrík, Lujza Ďurišová, Marián Vavro, Richard Danel a spevácky zbor
• Nadácia Cvernovka, menovite Viliam Csino, Adam Janda
• SIGELSBERG CIDER
• Rescue – Záchranná zdravotná služba
• Nadácia Veolia Slovensko
• Kulkovský Pavol Photography
• Team a Výrobcovia HendiKup
• Externí dobrovoľníci: Mirka Gina Jánošíková, Andrea Settey Hajdúchová, Katarína Dekanková, Eva Dekanová, Miroslava Michlíková, Anna Páleníková, Michal Kocian