Rozhovor

Mária …keď moje hračky robia majiteľom radosť

Háčkovanie | Hendikup

Diana Šilonová sa porozprávala s našou výrobkyňou Máriou Košťálovou o tom, čomu všetkému sa venuje, prečo to robí a aké momenty ju dokážu najviac potešiť. Prečítajte si článok plný energie a odhodlanosti stále sa posúvať vpred.

Kto to teda je, Mária Košťálová?

36-ročná obyčajná baba, ktorá je (takmer) stále vyškerená. Mám rada posedenia s priateľmi, slnečnú jeseň a milujem vôňu kávy, hoci ju nepijem.

Jediná moja závislosť je smiech a ten mi nevezme nik.

Kde si vyrastala?

Som z Trenčianskych Teplíc, avšak už od 6 rokov som žila sama na Mokrohájskej v Bratislave na internáte, čo bolo celkom odvážne ;). Žila som tam až do devätnástich, čiže som už tak trochu Bratislavčanka. Na Mokrohájskej som bola ako „koliesková“ a ako dieťa som to brala ako normálnu vec, hoci bývanie od rodiny bolo určite zložité. Škola na Mokrohájskej ma naučila žiť, aj keď veľa vecí som sa musela naučiť sama.

Tvojou pracou je titulkovanie  resp. vyrábanie skrytých titulkov, čo to všetko obnáša?

Ano, titulkujem pre nepočujúcich, celkom náročný proces prepisu hovoreného slova do textu. Máme vysielací termín a ja dostanem na starosti pár filmov, a v špeciálnom programe časujem a dopisujem titulky.

Pôsobíš veľmi nezávislo, šoféruješ, žiješ sama. Čo je pre teba závislosť a nezávislosť?

Závislosť? Nie je to pre mňa celkom to pravé orechové, pretože akonáhle stratíme svoju „drogu“, príde veľké sklamanie. Aj keď to tak celkom nedokážem, ale snažím sa o to. Jediná moja závislosť je smiech a ten mi nevezme nik. Týmto sme poriešili asi aj nezávislosť, hoci ešte potrebujem špeciálny box na strechu auta.

Základy háčkovania ma naučila moja mamina a babka, ešte keď som bola malá a nezabudla som to.

Krásne háčkuješ. Kedy sa stal háčik tvojím relaxom?

Asi pred 4-5 rokmi. Len tak som sa túlala po nete a náhodou som sa preklikala na stránku s háčkovanými hračkami. Základy háčkovania ma naučila moja mamina a babka, ešte keď som bola malá, a nezabudla som to. Našla som si návod na úplne jednoduchého macka a ono to celkom išlo. Sama sa čudujem, koľko ma už táto zábavka drží, nebýva to veľmi mojim zvykom tak dlho vydržať pri nejakom „záchvate“ niečo robiť. Teší ma, keď moje výtvory robia majiteľom radosť.

Prečo si sa rozhodla prihlásiť do Hendikupu?

Pretože to je dobrá možnosť ukázať svetu niečo nové a aj to, že aj “my” (zdravotne postihnutí) sme šikovní. Okrem toho je to možnosť ako si privyrobiť.

Pletená hračka hnedá opica v modrých trenkách - Maria Kostalova | Hnedikup

Majkina ručne háčkovana hračka Opičiak Dodo | Môžete si ho zakúpiť v našom eshope

Venuješ sa okrem háčkovaniu aj iným aktivitám?

Mám malého psa, venujem sa aj jemu, Je to môj miláčik 😉  Rada pečiem a moja práca je tiež mojím koníčkom v podstate.

Keby si vyhrala lotériu, čo by to pre teba znamenalo?

Fúha. Ťažko povedať. Určite by som si kúpila veci, po ktorých mi srdce piští a nejakú časť by som darovala do nemocnice. Ešte že sa pýtaš, idem podať lotto!

Máš nejaké motto, osobu, frázu, film, ktorý ti vždy vyčaruje úsmev na tvári?

Asi je to úsmev malého dieťaťa. Je čistý a úprimný od srdca. To musí odzbrojiť snáď každého, aj keď práve nemá dobrú náladu.