Zo zákulisia

HendiKup.sk štartuje!

Nápis Hendikup

Hádate správne.

Slovo HendiKup v našom názve odkazuje na to, že ste sa práve dostali na stránky eshopu, kde môžete nakupovať, no aj na to, že všetky tovary aj služby, ktoré u nás nájdete, ponúkajú ľudia so zdravotným postihnutím. 

HendiKup.sk (mimochodom ide o slovnú prešmyčku) je nápadom a dnes už aj hotovým dielom troch nadšencov a zakladateľov, Diany Šilonovej, Ivana Páleníka a Mareka Pauloviča.  Ich cieľ je jasný – dať priestor talentovaným tvorcom, ktorí nemajú úplne rovnaké možnosti propagovať sa a vytvoriť platformu, kde sa ich príbehy spoja s biznisom.

„Sám som zdravotne postihnutý a venujem sa tejto problematike dosť dlho. Už niekoľko rokov vnímam, že tu je priestor na to, kde by sa dalo ľudom reálne pomáhať,“ hovorí jeden zo zakladateľov HendiKupu Ivo Páleník. „Dospel som k záveru, že ak mi niečo vŕta v hlave tri roky, bude asi najvyšší čas pustiť sa aj do realizácie.“

Ivo je zdroj množstva nápadov, vizionár, ktorý vie určiť smer. Sám si je však vedomý toho, že dobré nápady treba vedieť aj uviesť do života. „Okolo projektu HendiKup je, samozrejme, množstvo práce vrátane programovania e-shopu, grafiky, papierovačiek na úradoch, komunikácie s výrobcami aj s kupujúcimi. Preto som veľmi rád, že od samého začiatku bola súčasťou tímu Diana. Je nesmierne organizačne zdatná, vie formulovať kritiku a dávať zmysluplnú spätnú väzbu. Marek je ďalší skvelý človek na palube. Už mal skúsenosti s iným e-shopom, takže vie, ako pracovať s ľuďmi v takom projekte a tiež aký dôležitý je individuálny prístup.“

Prečo sme iní?

Traja lídri HendiKupu si najprv zmapovali situáciu a výsledky prieskumu ich potešili. Tvoriví a kreatívni ľudia bez rozdielu ich fyzických obmedzení prejavili radosť z nápadu a tiež ochotu sa do projektu zapojiť. Napokon, HendiKup je výnimočný práve tým, že nie je len obyčajným e-shopom, kde často ani len netušíte, kto je autorom výrobku, ktorý kupujete. Vychádza z presne opačného princípu. Nájdete tu príbehy jednotlivých predajcov, dôvody, prečo sa stali súčasťou HendiKupu a možno aj impulz pre vás, aby ste sa rozhodli pre kúpu práve ich diela, alebo služby.

„Veľa ťažko zdravotne postihnutých ľudí je šikovných, no nemajú o tom ako dať vedieť. Práve preto ich chceme spojiť na platforme e-shopu HendiKup. Kúpou toho, čo ponúkajú, ich každý zákazník môže podporiť. Ľudia majú často pocit, že pomáhať musia, ale to je zásadný omyl. Ľudia so zdravotným postihnutím nepotrebujú ľútosť a vôbec nevyžadujú mimoriadny prístup. Úplne stačí štandardný rešpekt. Budem rád, ak kohokoľvek zaujmú príbehy našich predajcov a rovnako tovar, ktorý vyrábajú a ponúkajú. Je naozaj zaujímavý a už teraz rôznorodý,“ hovorí Marek.

Sme e-shop podporujúcich komunitu šikovných zdravotne postihnutých 

HendiKup odštartoval s prvými trinástimi pilotnými výrobcami. Ponúkajú vlastnoručne vyrobené výrobky vrátane obrazov, vyšívaných či háčkovaných predmetov. K dispozícii sú i služby, realizovateľné napr. cez Skype.

Tím spolupracujúci so zakladajúcou trojicou je zložený výlučne z dobrovoľníkov, sú medzi nimi redaktori, fotografi, programátori, copywriteri, markétéri a mnohé ďalšie potrebné profesie. A všetci sa učia počas plnej prevádzky. Bez neho, je akákoľvek dobrá myšlienka márna. Keď sa chcete pozrieť, kto všetko na HendiKupe podieľa, pozrite sem.

„S prvými výrobcami si celý model vyskúšame a verím tomu, že ešte veľa vecí objavíme a budeme na ne musieť reagovať. Nemáme však žiadnu hranicu, po ktorú chceme ísť,“ dodáva Diana. „Sme otvorení novým výrobcom aj novým spolupracovníkom. Chceme sa naučiť, ako spolupracovať a potom expandovať aj mimo Slovenska a oslovovať výrobcov so zdravotným postihnutím v Čechách a ďalších okolitých krajinách.“

 

Tak nech sa páči, vstúpte do HendiKupu.

Nielen kvôli nakupovaniu.


Apropos: Ak nám máte chuť napísať, alebo sa zapojiť pri budovaní tejto myšlienky, či predávať, napíšte nám na [email protected]

O autorovi - Eva Bacigálová

Som novinárka, autorka niekoľkých kníh a predsedníčka Občianskeho združenia Amazonky. V oblasti komunikácie s médiami spolupracujem aj so Slovenským paralympijským výborom a odtiaľ bol už len na skok k HendiKupu.