Posuvný prepínač

Vitajte na HendiKup

HendiKup – unikátny eshop, ktorého úspech a jedinečnosť záleží od kvality výrobkov, kvalitnej prezentácie a podpory ľudí so zdravotným (alebo iným) postihnutím. Chceme predstaviť šikovnosť komunity a dať jej možnosť prezentovať sa cez svoj jedinečný výtvor, alebo znalosť.

Máte otázky?

Nonstop okrem sviatkov Jasovská 3/A, 851 07 Bratislava +421949577777 ahoj@hendikup.sk

Blog

Pre niekoho bežné, pre iného vzácne a úžasné…

Prísť na svet, naučiť sa chodiť, rozprávať, vykonávať bežné hygienické návyky, naučiť sa uväzovať šnúrky na topánkach, písať, čítať, chodiť do školy – poviete si také bežné veci. Opak je pravdou. Skúste zatvoriť oči a prejsť cez cestu, či len po chodníku. A čo tak natrieť si chlieb maslom, keď sú ruky meravé a nemáte v nich cit? Dajte si na uši slúchadlá, aké bývajú v zábavných reláciách a darmo Vám budú rodičia, deti, či priatelia rozprávať, budete len vidieť otvárať ústa a nič iné. Niektoré operačné zákroky sa robia v epidurálnej anestézii, no a vtedy človek zostáva od pol pása nadol ochrnutý na pár hodín, necíti nič a nedočkavo čaká, kedy sa mu vráti cit do končatín.

prečítajte si viac

Tlačová správa – charitatívny koncert pre HendiKup

24.9.2018

HendiKup búra mýty o zdravotne postihnutých. Sú šikovní a tvoriví. Ako umelci, ktorí ich podporili koncertom.

HendiKup je unikátny projekt, ktorý združuje už dvadsať zdravotne postihnutých umelcov z celého Slovenska. V nedelu 23.9.2018   sa na podporu projektu konal v bratislavskej Cvernovke charitatívny koncert.

Hudobníci pod vedením Ewalda Danela, umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra zahrali rovnako skladby zdravotne postihnutých umelcov. Celé nedeľné popoludnie tak spájala myšlienka – nevzdávať sa napriek zdravotnému znevýhodneniu a hľadať cesty pre naplnenie svojho života.

Pred rokmi som si uvedomil, že ozajstný život začína tam, kde je človek bezmocný. Väčšina z nás premýšľa o živote a plánuje si – toto ešte chcem, toto môžem, takto si to predstavujem. No sú medzi nami ľudia, ktorí takto o živote premýšľať nemôžu. Pre zdravých ľudí je veľmi dôležité mať kontakty so zdravotne znevýhodnenými, aby sme si pripomínali, že sú dôležitejšie veci ako naše chcenie a naša túžba po úspechu,“ povedal Ewald Danel, ktorý pred 7 rokmi založil i tradíciu Koncertov bez bariér.

V Cvernovke odzneli skladby klasikov Paganiniho či Bacha, ale i nevidiacej  klaviristky a skladateľky Marie Theresie von Paradis či Ladislava Kubkoviča a piesne Jaroslava Ježka, umelca so zrakovým i sluchovým postihnutím.

Za HendiKupom stoja dobrovoľníci, predovšetkým trojica autorov Marek Paulovič, Diana Šilonová a Ivo Páleník.

Mýtov o tom, že zdravotne postihnutý len sedí na vozíku, je veľa. Ale sú to mýty. Mnohí sú veľmi šikovní a tvoriví, bohužiaľ, často tvoria len „do šúflíka“. A my im chceme pomôcť dať o sebe a svojej tvorbe vedieť,“ povedal v úvode koncertu Ivo Pálenik.

A Marek Pavlovič doplnil: „Väčšina umelcov, ktorí sú na HendiKupe už predtým vyrábala výrobky, ale nemali možnosť ich predať. Potrebovali si vybaviť živnosť, ísť na trh, alebo hľadať formu online predaja, čo bolo pre mnohých zložité. Tak vznikol eshop, ale ten nie je podstatou nášho projektu. Podstatou je šírenie myšlienky, že aj zdravotne znevýhodnení sú šikovní a majú spoločnosti čo ponúknuť.“

Na HendiKupe si nekupujete len maľby, sochy, bytové dekorácie zo skla, dreva či textilu. Za každým výrobkom sa skrýva príbeh tvorcu, o ktorý sa s vami podelí. A zároveň vidíte, ako chce výrobca peniaze za výrobok použiť. Napríklad Diana Šilonová maľuje a peniaze z malieb chce využiť na rehabilitácie. „Kreatívnu polohu som v sebe našla až po zložitej autonehode, keď sa z aktívneho človeka stala cez noc „ťažká“ vozičkárka odkázaná na pomoc druhých. Nevadí… tie kolieska prinášajú iný pohľad na svet. A ja pevne verím, že si ešte raz kopnem do lopty,“ hovorí.

Diana je bývala reprezentantka Slovenska v ženskom futbale junioriek, vďaka futbalu študovala v USA, kde sa neskôr zamestnala a trénovala deti. Až kým ju autonehoda nepripútala na vozík.

Podobných príbehov si na HendiKupe prečítate viac. A uvedomíte si, že  ponúkané výrobky sú dôkazom prekonávania samého seba, svojho znevýhodnenia a môžu tak motivovať v živote i nakupujúcich.

 

Kontakt:  

Ivo Páleník

Founder & CMO HendiKup

Tel: 0949577777

Email: vio@hendikup.sk

 

Andrea Hajdúchová, 0908 700 857

Tel: 0908700857

Email: andrea.hajduchova@gmail.com

Charitatívny koncert pre HendiKup

ČO TAK SI SA ODMENIŤ A DOPRIAŤ SI UMELECKÝ ZÁŽITOK? ? Povedali sme si v HendiKupe…

Za vašu priazeň, i nám za tvrdú (skoro už ročnú) prácu,
pripravili sme milú, ušiam i očiam lahodnú udalosť.

V spolupráci, a s láskavou podporou Ewalda Danela – umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra a jeho kolegov,
pozývame vás, a vašich priateľov s dobrým srdcom na

~ CHARITATÍVNY KONCERT NA PODPORU HENDIKUP ~

Koncert má okrem pôžitku z hudby, stretnutia priateľov, aj iný zmysel. Cieľom je získať financie na pokračovanie a na novú webstránku,
ktorá nám lepšie pomôže prezentovať našich skvelých výrobcov.

Potvrďte prosím svoju účasť
do 19. 9. 2018 na adrese www.bit.ly/koncerthendikup

~

Odporúčaná výška daru je 22 Eur.
IBAN: SK4283300000002601315170
BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX
Správa pre príjemcu: “Jednorazový dar”, meno (*meno je nepovinný údaj)

~

ĎAKUJEME, TEŠÍME SA NA VÁS!

team HendiKup.sk ❤️

Netypickí umelci, ktorí očarili svet

Umenie môže mať rôzne podoby. Každému sa páči niečo iné – malé, veľké, farebné, čiernobiele, voňajúce, s jemným povrchom alebo štruktúrou vzorov. No bez ohľadu na to, do akej skupiny sa zaraďujete vy, sú určité diela, pri ktorých sa väčšina z nás zastaví, zhŕkne, zadrží dych a zhíkne. Človek cíti, že pohľad na takéto umelecké dielo je pohladením pre jeho dušu. Avšak, čo keby sme tento dychberúci dojem znásobili ešte inšpiratívnym príbehom umelca, ktorý sa za ním skrýva?

prečítajte si viac

Ručne maľovaný obraz Fénix

Anka: Som UFO

Keď do rodiny pribudne krásne, zdravé bábätko, prináša so sebou nekonečný pocit šťastia a radosti pre oboch rodičov. Tí sa oň s láskou starajú až do dospelosti, keď ho, dobre pripravené na život, s tou istou láskou pustia kráčať po vlastnej ceste. Alebo môže byť od samého začiatku všetko úplne inak.

Aničkini rodičia žili zrejme už pred jej narodením veľmi „nekonvenčne“. Na svet prišla s vážnou srdcovou chybou, čo lekári pripisovali tomu, že jej mama sa ani počas tehotenstva nevzdala fajčenia a alkoholu. Bábätko malo ťažkosti pri dýchaní, ak sa rozplakalo, začalo sa dusiť. Prvú operáciu srdca podstúpila Anička ako trojročná. prečítajte si viac

Psychologické poradenstvo cez Skype, prístupné pre každého (60 min)

Netreba sa báť

Bratislava nepatrí k najväčším metropolám sveta, no jej čaro a duch dokážu vyraziť dych. V kľukatých uličkách sa nadýchate histórie, objavíte súčasné kulinárske trendy, stretnete inšpiratívnych ľudí. Práve inšpiratívni ľudia v nás zanechávajú stopu a chuť niečo zmeniť, či už vo svojom mikrosvete, alebo vo svete niekoho iného. V uličkách Bratislavy býva aj Júlia Nagyová. A nám sa s touto inšpiratívnou osobou podarilo stretnúť a porozprávať.

prečítajte si viac

Stanislav Lubina | Ručne maľovaný obraz | Bóje

Ako chutí výstava?

Asi každý videl film Forrest Gump. Kto nie – odporúčam pozrieť. Nájdete v ňom veľa zaujímavých myšlienok a jednou z nich je aj: „Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš.“. Pri hlbšom zamyslení môžem povedať, že niečo na tom bude. Malé čokoládové kúsky bývajú rôznych chutí a pokiaľ si neprečítaš, čo ktorá mini čokoládka presne obsahuje, tak len tipuješ. Raz je kúsok horký, raz sladký, inokedy s kávovou príchuťou, s orieškami alebo s tými malými želé kúskami alebo… ale to je na dlho. A o čokoláde písať nebudem. Nie som v tom ani žiadny expert. Prečo však spomínam čokoládu?

prečítajte si viac

Čarovná krajina so zakliatou sudičkou - Ručne maľovaný obraz

Skrytý svet čarovných obrazov

Žije medzi nami obyčajný život. Navonok je mĺkva, v mysli jej však hýri farebný labyrint inšpirácií. Vďaka svojej fantázii a zručnosti dokáže všetky nápady a emócie s ľahkosťou zhmotniť do fantastických obrázkov a prináša jej to radosť a uspokojenie. Zoznámte sa s príbehom Margarétky Kelemenovej, ktorá sa vám bude prihovárať cez svoje obrázky.

O  ŽIVOTE

 

Margarétka, môžeš sa nám predstaviť?

Som absolventka obchodnej akadémie. Momentálne pracujem v sieti rýchleho občerstvenia, hlavne to ma živí, ale aj baví, je to tam fajn. Voľný čase venujem hlavne kresleniu a maľovaniu obrazov.  Ďalší môj koníček je bicykel, rada na ňom chodím do práce a rada sa bicyklujem s manželom. Vydatá som dva roky a spoločne bývame v prenajatom byte. prečítajte si viac

Majka Koštálová pri háčkovaní

Mária …keď moje hračky robia majiteľom radosť

Diana Šilonová sa porozprávala s našou výrobkyňou Máriou Košťálovou o tom, čomu všetkému sa venuje, prečo to robí a aké momenty ju dokážu najviac potešiť. Prečítajte si článok plný energie a odhodlanosti stále sa posúvať vpred.

 

Kto to teda je, Mária Košťálová?

36-ročná obyčajná baba, ktorá je (takmer) stále vyškerená. Mám rada posedenia s priateľmi, slnečnú jeseň a milujem vôňu kávy, hoci ju nepijem.

Kde si vyrastala?

Som z Trenčianskych Teplíc, avšak už od 6 rokov som žila sama na Mokrohájskej v Bratislave na internáte, čo bolo celkom odvážne ;). Žila som tam až do devätnástich, čiže som už tak trochu Bratislavčanka. Na Mokrohájskej som bola ako „koliesková“ a ako dieťa som to brala ako normálnu vec, hoci bývanie od rodiny bolo určite zložité. Škola na Mokrohájskej ma naučila žiť, aj keď veľa vecí som sa musela naučiť sama.

prečítajte si viac

Iní o nás