Inšpirácia

Ako chutí výstava?

Obraz bóje - Stanislav Lubina | Hendikup

Asi každý videl film Forrest Gump. Kto nie – odporúčam pozrieť. Nájdete v ňom veľa zaujímavých myšlienok a jednou z nich je aj: „Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš.“. Pri hlbšom zamyslení môžem povedať, že niečo na tom bude. Malé čokoládové kúsky bývajú rôznych chutí a pokiaľ si neprečítaš, čo ktorá mini čokoládka presne obsahuje, tak len tipuješ. Raz je kúsok horký, raz sladký, inokedy s kávovou príchuťou, s orieškami alebo s tými malými želé kúskami alebo… ale to je na dlho. A o čokoláde písať nebudem. Nie som v tom ani žiadny expert. Prečo však spomínam čokoládu?

O živote

Pretože som v jeden krásny nedeľný deň spoznala Stanislava. Milého pána, ktorý si užíva dôchodok. Býva so svojou manželkou v mestečku Nemšová, kde buduje na záhradke svoj malý ateliér. Tu mi hrdo ukazoval fotky a videá svojich vnúčat. A obrazy. Veľa krásnych obrazov nachádzajúcich sa na stenách v jeho dome. Z jeho rozprávania som sa dozvedela, že v detstve, z dôvodu choroby zápalu stredného ucha, stratil sluch, avšak to ho neodradilo a naučil sa posunkový jazyk a tiež rozprávať, potvrdzujem, že mu to ide výborne. A objavil v sebe výtvarný talent. Začal kresliť a vynikal nad inými deťmi, za čo získal už v mladom veku diplomy, čestné uznanie, ale… vyrastal a dospieval v období komunizmu a aj keď sa dostal na školu, kde mohol svoj talent viac rozvíjať, vyhodili ho. Vtedy ochutnal tie prvé horké kúsky čokolády života. Nevzdal sa.

Stanislav Lubina, maliar

Stanislav Lubina | Hendikup

„…v detstve, z dôvodu choroby zápalu stredného ucha, stratil sluch, avšak to ho neodradilo a naučil sa posunkový jazyk.”

Slobodu prejavil v obrazoch

Dobrovoľne sa prihlásil a absolvoval súkromné výtvarné štúdium. A tvoril, kreslil. Bolo obdobie socialistického realizmu, keď boli témy presne dané, či už obrazy pracujúceho ľudu, propagácia Lenina, jednoducho umelecké dielo malo slúžiť ľudu a oficiálnej ideológii, ale aj toto obdobie pominulo a Stanislav mohol kresliť slobodne. Či už to bola grafická technika linorytu (pre tých ako som ja a slovo linoryt nebolo doteraz v ich slovnej zásobe, je to najdostupnejšia tlačiarenská technika a používajú sa pri ňom žliabkové rydlá rôznych tvarov a šírok, ktoré sa pri práci prebrusujú na jemnom kameni natretom olejom; dôležitá rada: ryjeme vždy smerom od tela, aby nedošlo k úrazu s rydlom 🙂 ) alebo v poslednom období je pre Stanislava aktuálnejšia maľba akrylom. Sloboda sa prejavila aj v témach obrazov, boli to jeho obľúbené kvety rôznych druhov a farieb alebo vianočné pozdravy, na ktoré prijíma objednávky pravidelne. Jednoducho začalo obdobie sladkých kúskov čokolády s rôznymi príchuťami, ktoré si naplno vychutnával.

Výstava je tá najlepšia čokoláda

Stanislav dostal možnosť cestovať, či už to bola Austrália, Kanada, Európa, videl a sám mal možnosť sa so svojimi dielami zúčastniť mnohých domácich i zahraničných výstav. Osem rokov písal knihu pre sluchovo postihnutých ľudí a v roku 2008 mu vyšla pod názvom Svetová zbierka prstovej abecedy. A aby toho nebolo málo, ešte aj učí. Viac ako šesť rokov chodí do Kremnice a učí techniku linorytu nepočujúce deti, kde im vštepuje to, čím sa riadi celý život aj on: „Umenie nemôžete maľovať podľa reality, treba ho cítiť. Treba hľadať sám seba a nájsť vlastný štýl.“.

A aby som nezabudla na odpoveď, Stanislav mi povedal, že pre neho je akákoľvek výstava tá najlepšia čokoláda, keďže sa môže prechádzať miestnosťami, ktoré sú plné zaujímavých obrazov a vychutnávať diela iných. A to je to najsladšie, čo mu chutí celý život najviac.

O autorovi - Lucia Rybanská

Som celkom šikovná právnička na oblasť duševného vlastníctva (autorské právo, priemyselné právo). Ide mi komunikácia s druhými ľuďmi, aj so zvieratkami :-) Skoro sa mi darí aj dochvíľnosti, ak sa toleruje akademická štvrťhodinka, polhodinka...